Okolica

Atrakcje

Spaceruj po lesie. Wspinaj się po górach. Podziwiaj zabytkowe sztolnie i pobliskie zamki.

Dawna Kopalnia Nowa Ruda

Miejsce, w którym historię górnictwa wydobywa się na światło dzienne i chroni przed zapomnieniem. Na odwiedzających czekają sale wystawowe w budynku muzeum i część podziemna. Tu z bliska zobaczysz maszyny i pozostawione przyrządy, które służyły w kopalni węgla kamiennego. Zwiedzisz też używane do połowy lat 90. tunele, a na powierzchnię wyjedziesz autentyczną kolejką górniczą. Punkt obowiązkowy w Kotlinie Kłodzkiej.

Dawna Kopalnia Nowa Ruda
ul. Obozowa 4, 57-401 Nowa Ruda
Nowa Ruda

Kameralne miasto w pobliżu Gór Sowich. W przeszłości związane z przemysłem górniczym, obecnie pisze swój nowy rozdział z literaturą w tle. To tu działa kawiarnia polskiej noblistki Olgi Tokarczuk, a w lipcu odbywa się coroczny Festiwal Góry Literatury. Obok Rynku, klimatycznych uliczek i zabytkowych kościołów, warto przejść się wzdłuż rzeki Włodzica, gdzie zlokalizowane są Domy Tkaczy z charakterystycznymi podcieniami. W przerwie od historycznych tropów wyskocz na basen lub zajrzyj do kawiarni Lokomotywa (kawa i desery to absolutne niebo w gębie).

Sztolnie – kompleks RIESE

Kolejne punkty z podziemnej mapy Dolnego Śląska. Owiane tajemnicą sztolnie zostały wybudowane w czasie II wojny światowej. Rozległe tunele stanowiły część projektu RIESE realizowanego na terenie Gór Sowich przez III Rzeszę. Ponura historia miejsca (prace wykonywali jeńcy wojenni) i militarne przeznaczenie do dziś przyprawiają o dreszcze. Dla miłośników historycznych śladów i niezgłębionych tajemnic.

Zwiedzanie podziemnych tuneli odbywa się z przewodnikiem. Weź kurtkę, na dole jest naprawdę zimno.

Sztolnie Walimskie
ul. 3 Maja 26, 58-320 Walim
Kompleks Włodarz – Centrum Muzealno-Turystyczne Olbrzym
ul. Górna 7, 58-321 Jugowice
Podziemne Miasto Osówka
ul. Świerkowa 29 d, Sierpnica, 58-340 Głuszyca
Schronisko Górskie „Orzeł”

Idealny przystanek na szlaku prowadzącym do Wielkiej Sowy (najwyższy szczyt Gór Sowich). Można dojechać tu autem lub wybrać się pieszo w dłuższą trasę (TEN dom dzieli od Schroniska około 1,5h spacer). Na miejscu baza noclegowa, strefa gastronomiczna, a przede wszystkim ładne widoki, świeże powietrze i wolna przestrzeń. Jednym słowem: dobre miejsce o każdej porze roku.

Schronisko Górskie „Orzeł”
Sokolec 52, 57-450 Ludwikowice Kłodzkie
Zamek Grodno

Nie bez powodu Dolny Śląsk nazywany jest krainą zamków i pałaców. Kilkadziesiąt obiektów składa się na niesamowity szlak średniowiecznych budowli. Jednym z nich jest Zamek Grodno: warownia, która w XVI wieku zyskała renesansowy styl. Historia nie oszczędzała tego miejsca: zanim z ruin odzyskał blask, minęły lata. Dziś możesz podziwiać tu sale, dziedziniec czy małe lochy. Z parkingu przejście pod górę do Zamku zajmuje około 10 min, ale widok z wieży widokowej rekompensuje każdą zadyszkę.

Zamek Grodno
Wzgórze Zamkowe, 58-321 Zagórze Śląskie
Błędne skały

Błędne albo obłędne, bo to właśnie tutaj natura dała popis swoich niesamowitych umiejętności. Skalne formacje o wysokości 6-11 metrów tworzą naturalny labirynt przesmyków i ścieżek. Całość przypomina niesamowite skalne rzeźby, których autorem mógłby być sam Gaudi. Natura zachwyca tu dużych, zachwyca małych i zachwyca filmowców, bo Błędne Skały były inspiracją do scenografii Opowieści z Narnii. Nic tylko łapać za wygodne buty i ruszać na szlak. 

Błędne skały
Kudowa Zdrój
Twierdza Kłodzko

Kto twierdzi, że w twierdzy jest nudno, nie był tutaj. Pierwsze wzmianki na temat Twierdzy Kłodzko pochodzą z X wieku. Zabytkowa fortyfikacja wprawia w zdumienie rozbudowanym systemem podziemnych korytarzy, których fragmenty można zwiedzać. Nie mniejsze wrażenie robi rozciągająca się z górnej części Twierdzy panorama na Kotlinę.

Twierdza Kłodzko
Grodzisko 1, 57-300 Kłodzko
Brumov

Dla tych, którzy podczas zwiedzania są już na granicy wytrzymałości – przy samej granicy, po stronie Czeskiej – siedziba browaru OPAT. Gdyby ktoś OPADŁ – z sił. Można więc usiąść, odpocząć, napić się zimnego, chmielowego napoju. A później, przy okazji, zwiedzić browar, aby zaspokoić ciekawość. Z kolei dla estetów architektury – klasztor w Broumovie. Przepiękna barokowa budowla, która dość przewrotnie, powstała w miejscu gotyckiego zamku. Klasztor, efektowny ogród, a na deser – Café Dientzenhofer.

Broumov
550-01 Czechy
Mezimesti

Podobno najlepszym rozwiązaniem jest spotkanie się w połowie drogi. Czyli w Mezimesti właśnie! Nazwa z j. niemieckiego Halbstadt oznacza „w połowie drogi” – między Broumovem a Mieroszowem. Z jednej strony Centrum Walzel – dom czeskiego smaku. To miejsce rozrywki i handlu. Można tu dobrze zjeść, zapewnić sobie rozrywkę i kupić pamiątki. Z drugiej strony – basen AQA LAND. Tu z kolei można bez wyrzutów sumienia leżeć plackiem, moczyć nogi i łapać promienie słońca przez cały dzień.

Mezimesti
549-81 Czechy
Dolna Morava

To tutaj adrenalina i ekscytacja wiszą w powietrzu – dosłownie! Mowa o Sky Bridge – najdłuższym na świecie wiszącym moście liczącym 721 metrów długości. Lepiej nie patrzeć w dół – 95-metrowa przepaść może przyprawić o zawrót głowy. Dla odważnych, ale trochę mniej – Sky Walk, czyli wieża o wysokości 55 metrów znajdująca się na zboczu góry Slamnik na wysokości 1116 m n.p.m., z której widoki zapierają dech w piersiach. Jeżeli jednak cenisz sobie grunt pod nogami – zimą warto udać się na lokalne stoki i trochę poszusować.

Dolna Morava
Dolna Morava, 561-69 Czechy
Skalne Miasto

Jeżeli lubisz miasta, ale czasem masz dość wielkomiejskiego zgiełku – wybierz Skalne Miasto! Rezerwat przyrody skał Adrszpasko-Teplickich to historia trwała, zapisana w skalnych wieżach. Dookoła wyjątkowa przyroda i spokój lokalnej natury. Gdzieniegdzie wąskie przejścia, strumyki i najwyższa forma skalna – Kochankowie. To skalny labirynt, którego droga prowadzi wprost w objęcia niepowtarzalnych widoków.

Skalne Miasto
Adršpach 26, 549 57 Dolní Adršpach, Czechy
Pałac Jedlinek

Zamiast się przepychać, warto zarezerwować oprowadzanie po pałacu i o przepychu dowiedzieć się więcej. Bowiem wnętrze tej XVII-wiecznej budowli czaruje bogato zdobioną sztukaterią, oryginalnie zachowanymi elementami czy salą balową, zdobioną płatkami prawdziwego złota! Oprócz architektonicznych bogactw miejsce skrywa równie bogatą historię, której warto posłuchać. A później, żeby lepiej to wszystko sobie przetrawić, polecamy lokalny, rzemieślniczy browar.

Pałac Jedlinek
Zamkowa 4, 58-330 Jedlina-Zdrój
Zamek Sarny

Kompleks pałacowo-folwarczny wybudowany w 1590 roku. Niegdyś goszczący Hrabiów. Dziś – przepiękny obiekt turystyczny oferujący zwiedzanie historycznych wnętrz z zachowanymi bez przekształceń gotyckimi sklepieniami krzyżowymi, a także Kaplica Św. Jana Nepomucena z malowidłem z 1738 roku! To również miejsce, w którym kulturę można poczuć na własnej skórze. Od 2019 roku Zamek Sarny jest jedną ze scen Festiwalu Góry Literatury prowadzonego przez Fundację Olgi Tokarczuk – laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, mieszkającej zaledwie 5 km od zamku.

Zamek Sarny
40e, 57-410 Ścinawka Górna
Wałbrzych

Jeżeli szukasz skarbów – podobno to właśnie tutaj ukryty jest „złoty pociąg”… Jeżeli szukasz świetnych miejsc do zwiedzenia – już nie podobno, a z pewnością, znajdziesz je w Wałbrzychu! Serce miasta – rynek otoczony odrestaurowanymi barokowymi i klasycystycznymi kamienicami, liczne kościoły, Pałac Czettritzów zwany Zamkiem Wałbrzych, Muzeum Porcelany w Pałacu Albertich, wieża widokowa na szczycie Borowa, Stara Kopalnia, Palmiarnia i wreszcie – Zamek Książ.

Kłodzko

Strome, spadziste i urokliwe uliczki – czyli miasto Kłodzko! A wynikiem tego – ukształtowanie terenu i zachowanie oryginalnego układu urbanistycznego miasta średniowiecznego, którego głównym celem była obrona zamku, przebudowanego następnie w twierdzę. Dla tych, którzy od wzniesień i uniesień wolą doły i podziemia – polecamy tajemniczą Podziemną Trasę Turystyczną im. Tysiąclecia Państwa Polskiego. A na powierzchni: Most Gotycki, Stare Miasto, Kłodzki Ratusz, Rynek i monumentalny Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Wambierzyce

Śląska Jerozolima, bo tak nazywane są Wambierzyce, to ośrodek kultu religijnego. Stanowi więc idealny punkt turystyczny, dla tych bardziej uduchowionych i ciekawych historycznych oraz religijnych nawiązań w architekturze. Co warto tu zobaczyć? Przede wszystkim Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, do której prowadzi 56 schodów, których poszczególne części niosą określoną, religijną symbolikę. Mamy też Kościół w Wambierzycach, Kalwarię Wambierzycką oraz Drogę Krzyżową na Górze Kalwarii. Oprócz motywu religijnego – warto odwiedzić tamtejszy skansen oraz mini zoo, które oferuje atrakcje dla najmłodszych.

Singletrack Glacensis

Fanom dwóch kółek polecamy Singletrack Glacensis – czyli największą sieć singli w Europie! Łącznie w ramach projektu wykonano ponad 133 km tras położonych na terenie 7 gmin: Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Złoty Stok, Międzylesie, Gmina Kłodzko i Bardo. Singletracki to jednokierunkowe trasy wyznaczone w miejscach naturalnych leśnych ścieżek. Jest przyjemnie i jednocześnie bardzo bezpieczne. Wszystko z poszanowaniem dla przyrody! Dodatkowo – wszystkie trasy są odpowiednio oznaczone i wyposażone w punkty postojowe. Nic tylko jeździć!

Zamek Książ

Król wśród polskich zamków (wielkością przewyższa go jedynie Zamek w Malborku i Zamek Królewski na Wawelu). Jego historia sięga XIII wieku, a mury pamiętają Piastów, Władysława II Jagiellończyka oraz ród von Hochberg, który pozostawał w posiadaniu Zamku aż do II wojny światowej. Przeszłość odbija się tu nie tylko w kronikach dziejów, ale przede wszystkim w architekturze i bogactwie zdobień. Obok imponujących wnętrz, zwiedzający mogą również wybrać podziemną trasę lub odwiedzić (oddaloną o 2 km od Zamku) Palmiarnię, która skrywa miłosną historię oraz 250 gatunków roślin z różnych części świata. Piękniej naprawdę być nie może! 

Zamek Książ
ul. Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych
Palmiarnia Wałbrzych
ul. Wrocławska 158, 58-306 Wałbrzych
Jezioro Bystrzyckie

Dla ochłody i dla tych, którzy nie lubią wybierać między górami a wodą. Zlokalizowany w pobliżu Zamku Grodno i Zagórza Śląskiego, zbiornik powstał w wyniku utworzenia zapory na rzece Bystrzyca. Można się tu kąpać, można pływać rowerami wodnymi albo odpoczywać na piaszczystej plaży. Po chwili wytchnienia warto ruszyć też na spacer. Malownicza ścieżka wzdłuż brzegu prowadzi do ponad stuletniej kamiennej zapory, która imponuje wysokością 44 metrów. Wzgórza, lasy, woda i cisza – do szczęścia naprawdę nie potrzeba więcej.

Jezioro Bystrzyckie
58-321 Zagórze Śląskie